Blog
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki?
27 listopada 2018, Author: krzysztof
Wkrętarka jest jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi. Służy przede wszystkim do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów, ale zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy. Wkrętarka może między innymi pełnić także funkcję wiertarki, jeżeli wyposażymy ją w specjalistyczny uchwyt cylindryczny. Wybór odpowiedniej wkrętarki nie jest trudnym zadaniem, ale warto zwrócić uwagę na kilka czynników.
Kryteria wyboru wkrętarki
- Zasilanie. Podstawowy podział wkrętarek rozróżnia je na akumulatorowe oraz sieciowe. Wkrętarki akumulatorowe są zdecydowane bardziej popularne, bo ich źródłem prądu jest akumulator i podczas eksploatacji nie trzeba szukać gniazdka do podłączenia kabla. Z kolei wkrętarki sieciowe mają większą żywotność, moc i moment obrotowy. Znacznie ograniczają jednak mobilność.
- Przeznaczenie. Musimy się zastanowić, czy wkrętarka ma nam służyć do okazjonalnych prac w przydomowym warsztacie czy też może do pracy zawodowej i codziennego użytku? Jeżeli dodatkowo będziemy potrzebować rozszerzonych funkcji, to trzeba zastanowić się nad wiertarko-wkrętarką, które umożliwi także wiercenie. Bez względu jednak na przeznaczenie, na narzędziach nie powinno się oszczędzać. Warto przejrzeć ofertę elektronarzędzi Milwaukee, ponieważ znajdziemy wśród nich wkrętarki i wiertarko-wkrętarki wysokiej jakości.
- Rodzaj akumulatora. Wkrętarki akumulatorowe mogą być wyposażone w jeden z trzech rodzajów akumulatora: rzadko już stosowany niklowo-kadmowy, rekomendowany do pracy w skrajnych temperaturach; niklowo-metalowo-wodorowy, bardziej pojemny niż jego poprzednik; litowo-jonowe, zdecydowanie najbardziej polecany, lżejszy i bardziej żywotny.
- Czas pracy. Zależy od pojemności akumulatora, którą oznacza się w mAh. Im wyższa wartość tym dłuższa żywotność. Elektronarzędzia Milwaukee charakteryzują się nie tylko długim czasem pracy, ale także krótkim czasem ładowania.
- Obudowa. Kształt obudowy będzie pośrednio determinował przeznaczenie wkrętarki, a z pewnością wpłynie na komfort pracy. Obudowa standardowych wkrętarek przypomina literę T, natomiast wiertarko-wkrętarek – literę P.
- Moc. Należy na nią zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza przy zakupie wiertarko-wkrętarek. Wyższa moc umożliwia pracę w twardszych materiałach. Pamiętajmy, że moc ma bezpośredni wpływ na pobór energii. Jeżeli potrzebujemy narzędzia do pracy w bardzo twardych materiałach warto zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę z funkcją udaru. Wśród elektronarzędzi Milwaukee znajdziemy wiele typów wkrętarek udarowych.
- Napięcie. Związane jest z mocą wkrętarki. Wkrętarki do drobnych prac domowych i niewielkich remontów mają zwykle napięcie rzędu 3.6 – 10 V. Półprofesjonalne wiertarko-wkrętraki mają od 9.6 do 14 V i zazwyczaj posiadają funkcję biegów. Najczęściej spotykane modele mają dwa biegi. Napięcie większe niż 18 V sugeruje, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem, w większości wyposażonym w mechanizm udarowy.
- Moment obrotowy. Wyrażany jest w Nm i określa z jaką siłą będzie się odbywać wkręcanie. Wartości podawane są dla wkręcania miękkiego oraz twardego.
- Akcesoria. Wkrętarki zazwyczaj wyposażone są w podstawowy zestaw akcesoriów. W przypadku elektronarzędzi Milwaukee będzie to zaczep na pasek i uchwyt boczny. Warto doposażyć się także w dodatkowy akumulator oraz specjalną lampkę, umożliwiającą pracę bez oświetlenia. Do akcesoriów zaliczymy oczywiście zestaw końcówek, magnetyczny adapter czy funkcjonalną walizkę.